Mokinukai primena vairuotojams apie stabdymo įpročius

Data

2019 12 13

Įvertinimas
0

Įpusėjus gruodžiui, didžiojoje Lietuvos dalyje pasitaikė vos kelios žiemiškos dienos, kai gatves ir kelius dengė plonas suvažinėto sniego ar ledo sluoksnis. Tačiau net ir palyginti menkas eismo sąlygų pokytis daro įtaką avarijų skaičiui: automobilių avarijų, išslydimų iš eismo juostos, susidūrimų su šaligatvio borteliais ir panašių incidentų skaičius išauga kone dvigubai. Žinoma, visų liūdniausias scenarijus – dėl eismo sąlygų neįvertinusių vairuotojų kenčia pėstieji.

Stengdamiesi atkreipti vairuotojų dėmesį į besikeičiančias oro sąlygas ir skatinti atsargesnį vairavimą, Lietuvos automobilių klubo būrelio „Būk saugus“ atstovai kartu su Kauno pedagogų kvalifikacijos centru inicijavo originalią moksleivių, policijos pareigūnų ir vairuotojų akciją „Aš ir Tu – atsargūs kai slidu“. Devyniose šalies miestų ir rajonų savivaldybėse beveik 1000 mokinių iš 38 mokyklų po pamokų vilkosi ryškiaspalves liemenes ir traukė prie netoliese esančių gatvių. Šiais metais prie iniciatyvos prisidėjo ir Šiaulių policijos pareigūnai kartu su Ragainės progimnazijos mokinukais. Gruodžio 11 d. vaikus lydintys pareigūnai stabdė automobilius, o jų vairuotojams mokiniai įteikė pačių sukurtus atvirukus, raginančius būti atsargiems ir saugoti save bei kitus eismo dalyvius.

Viena akcijos organizatorių, saugaus eismo pedagogė Lina Šembergė džiaugiasi netradiciniu reidu: „Ko gero, tai daugiausia šypsenų sulaukianti saugaus eismo akcija, nes nevalingai kylančią įtampą, išvydus pareigūnus mojant lazdele, čia aplenkia vaikai, kurie pirmieji pribėga prie vairuotojų, įteikia simbolines dovanas ir palinki važiuoti saugiai.“ Pedagogė priduria, kad akcija siekiama tiek vairuotojams, tiek pėstiesiems priminti būti itin atidiems, sumažinti judėjimo greitį ir į visas kasdienes keliones susiruošti bent keletu minučių anksčiau. Pėstiesiems rekomenduojama net degant žaliam šviesoforo signalui perėją kirsti įsitikinus, kad visi automobiliai sustojo, nes šiuo metų laiku oro sąlygos sparčiai kinta ir vairuotojams dažnai sudėtinga įvertinti ar spės sustabdyti transporto priemonę. „Tokiais atvejais savo teises tiesmukai suprantantys ir į važiuojamąją dalį žengiantys pėstieji atsiduria didžiuliame pavojoje“ – pabrėžė L. Šembergė.

Prie iniciatyvos prisidėjusios Lietuvos techninės apžiūros įmonių asociacijos „Transeksta“ vadovas Gintautas Šlėderis savo ruožtu atkreipia dėmesį į techninius stabdymo aspektus: „Labai svarbu, kad vairuotojai adekvačiai įvertintų automobilio valdymo pokyčius, sumontavus žiemines padangas. Nors eismo sąlygos dar labiau primena rudenį, vien dėl žieminių padangų konstrukcijos stabdymo efektyvumas mažėja, o stabdymo kelias pailgėja keletu metrų, lyginant su buvusiu, kai važinėjama vasarinėmis padangomis“.

Draudimo kompanijų statistika įrodo faktus: jų duomenimis, nedidelių eismo įvykių lapkritį fiksuojama beveik dukart daugiau nei įprastą mėnesį. Atšalus orams, vairuotojams tenka persiorientuoti iš „vasarinio“ vairavimo stiliaus į kur kas atsargesnį važiavimą drėgno ir sparčiai besikeičiančio oro sąlygomis.