Laisvės gynėjų dieną prisimename, kodėl esame laisvi

Data

2021 01 13

Įvertinimas
0

Sausio 13-osios įvykius gerai prisimena visi, kas patys juose dalyvavo ar stebėjo iš šalies. Tačiau istorijos vadovėliai, išlikusi vaizdinė medžiaga ir jautrūs artimųjų pasakojimai Laisvės gynėjų dieną primena ir tiems, kurie prieš 30 metų dar nė nebuvo gimę. Šiandien itin branginame taip sunkiai iškovotą laisvę ir visai nesvarbu ar patys prisidėjome prie jos sugrąžinimo, ar jau gimėme laisvi.

Šiaulių apskrities policijos Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos tyrėjas Zigmas Stonys prieš 30 metų lemtingą sausio 13-ąją budėjo tarnyboje. Jaunam pareigūnui tada buvo 23 metai. Zigmas dalijasi prisiminimais: „prasidėjus sausio 13-osios įvykiams mus iškvietė greitai visus į darbą ir gyvenom tame komisariate, namo nevažiavom, leidom dienas ir naktis darbe, nuolat stebėjom per duris ir langus ar vyksta koks neįprastas judėjimas.“

Pareigūnas prisimena, kad tuo metu Šiaulių policijai vadovavęs komisaras visus nuteikė pozityviai, buvo numatytas veiksmų planas policijos komisariato apsaugai Šiauliuose, o dalis pareigūnų prižiūrėjo tvarką prie savivaldybės vykusiose demonstracijose, kad nebūtų provokacijų. Visgi, Zigmo teigimu, nerimą kėlė įvykiai sostinėje, o Šiauliuose buvo pakankamai ramu: „prie savivaldybės rinkosi žmonės, bet jie buvo nusiteikę taikiai, visi tik norėjo, kad Lietuva būtų laisva.“

Gerda ŽemrietaitėNa, o 25 metų Šiaulių miesto ir rajono policijos komisariato Pirmojo veiklos skyriaus tyrėja Gerda Žemrietaitė 1991-ųjų sausio 13-ąją dar nebuvo gimusi, todėl, kaip pati sako, supratimas apie Lietuvos laisvei svarbią datą ir jos reikšmės vertinimas atsirado mokyklos suole. Ir nors pati įvykių neišgyveno, tvirtina, kad jų svarba dėl to nė kiek nesumenksta.

„Pamenu, kiekvienais metais sausio 13-ąją mokykloje  degdavom žvakutes, žiūrėdavom to meto įrašus. Puikiai  atsimenu mokytojų emocijas, iš kurių suprasdavau, kokia išties svarbi 1991 m. sausio 13-oji. Aš esu emocionali, gal todėl jaudindavo vaizdas, kai priešais stovinčiam žmogui – mokytojui – akyse ašaros kaupiasi prisimenant tuos įvykius. Tada supratau, kad kiekvieną sausio 13-osios rytą penkias minutes tamsoje, degant žvakutėms, sėdėdavom ne šiaip sau. Ne dėl to, kad taip reikia, bet dėl to, kad tikrai svarbu“, – dalijasi Gerda ir priduria kiekvienais metais, atėjus sausiui, prisimenanti apie artėjančią Laisvės gynėjų dieną ir kad vėl uždegs žvakutę, nes tai reikšminga simbolika.

Paklausta, už ką jaučiasi dėkinga žmonėms, kurie rizikavo savo sveikata ir gyvybe sausio 13-ąją prieš 30 metų, Gerda nesudvėjoja – „už drąsą, ryžtą ir nepabijojimą. Šie trys žodžiai dabar man ateina į galvą“.

Šįryt visų Šiaulių apskrities policijos komisariatų darbuotojai ant palangių uždegė žvakutes, tuo išreikšdami pagarbą gyvybę už laisvę paaukojusiems žmonėms. Tegul laikas neištrina mūsų prisiminimų.